Wednesday, 14 May 2014

maths

 
 
WALT: Complete tasks from our test that we got wrong.
If 6 packets of chips costs the same amount as 4 ice creams, How many packets of chips would cost the same as 10 ice creams?
I got the answer by
ice creams-----chips
    4           -----  6
         x by 2
4x2=8            6x2=12
    8                      12
half the top number
2                           3
now plus
8+2=10             12+3=15
and 15 is your answer.

next step is to make some practise questions to help myself remember how to do it.

No comments:

Post a Comment